Spring 2008

President's List

Cynthia M. Ackerman - Canastota
Nouraddin A. Ahmed - Utica
Khasan L. Akhmedov - Utica
Elmira Akhmedova - Utica
Liliya G. Akhremenko - Utica
Erin I. Alanazi - Whitesboro
James C. Allanson - Clinton
Fernel Allen - Utica
Riyad A. Almasqari - Utica
Felicia M. Anderson - Rome
John R. Anderson - Utica
Wenhui Anderson - Utica
Francis G. Andrello - Marcy
Miranda Anglin - Taberg
Edgar A. Aranda - Utica
Curtis L. Arena - Rome
Vanessa M. Armendola - Utica
Jason J. Armstrong - Taberg
Chester K. Arthur - Remsen
Joseph R. Astalfa - Marcy
Rachael L. Atwater - Frankfort
Jacob P. Bach - Blossvale
Terry J. Bango - Richville
Anthony Abraham Barkett - Clinton
Heather M. Barrett - West Winfield
Neal P. Bartlett - Whitesboro
Holly A Baslow - Lyons Falls
Anthony J. Bates - Utica
Virginia A. Battaglia - Waterville
Ashley C. Baugh - Sandy Creek
Heather B. Beck - Poland
Sarah E. Becker - Rome
David H. Bellinger - Dolgeville
Stephanie N. Berberick - Utica
Kayla A. Bick - Utica
Ted M. Black - Turin
Georgia A. Bohen - Blossvale
Danny L. Boris - Rome
Melissa K. Bracco - Bouckville
William E. Bradbury - Clayville
Kyle E. Bradley - Oneida
Travis M. Breen - Rome
Casey L. Brewer - Cassville
Douglas R. Brinkerhoff - Remsen
Christopher Brown - Rome
Angela Brutsky - Clayville
Evan C. Buel - Springfield Center
Ruslan Bukata - Utica
Nancy Jean Bullet - Frankfort
Tammy L. Burr - Utica
Gregory S. Butkus - Ballston Lake
Evelyn L. Butler - New York Mills
Natallia M. Bykovich - Utica
Sarah M. Camardello - New Hartford
Lawrence G. Campbell - Rome
Jason P. Campione - Little Falls
Vincent A. Cannarelli - Rome
Keri Lynn Cappelli - Utica
Flynn R. Carroll - New Berlin
Zachary L. Carson - Delanson
Anthony R. Catalfamo - Schenectady
David A. Chirillo - Utica
Rachel A. Christeler - Clinton
Tiffany L. Christian - Cleveland
Catherine S. Ciotti - Marcy
Nicole L. Clark - Rome
Burt J. Clark - Taberg
Keith P. Colbey - Utica
Jessica L. Coleman - Utica
Joshua J. Collins - Vernon Center
Andrew J. Colosimo - Utica
Catherine M Connolly - Taberg
Tristan Harold Cooper - Taberg
Laura L. Corey - Rome
Marcia Cornish-Colp - New Hartford
Theresa A. Corr - Sauquoit
Maggie L. Cougevan - Penn Yan
Joseph C. Cracchiolo - Utica
Kayla N. Critser - Herkimer
Lindsay Crowe - Sauquoit
David J. Cummings - Holland Patent
Erick L. Dean - Utica
Lauren E. Dean - Canton
Arianna M. Deloach - Utica
Mary A. DeMichiel - Whitesboro
Anthony R. DeNoto - Oriskany Falls
Brett R. DeRocker - Oneida
Christopher F. DeWolfe - Rome
Apple Di - Utica
Michael Cosmo Dinitto - Utica
Anthony J Domanico - Brookfield
Lauryn A. Donovan - Utica
Michelle R Dorsino - Marcy
Alice M. Dow - Frankfort
Michelle C. Duffy - Columbia Cross Roads
Ryan J. Dundon - Utica
Garrett B. Duross - Johnstown
Kirby M. Edick - Fort Plain
Holli C. Elsenbeck - Whitesboro
Luke B. Emrich - Whitesboro
John P. Engell - Remsen
Austin M. Esmond - Ballston Spa
Jihea Eum - Rep. of Korea
Alison M. Eychner - Lee Center
Ashley J. Farr - Brantingham
Eugene R. Farr - Lyons Falls
Christine V. Fazel - Rome
Agnes Fellner - Utica
Lite Finocchiaro - Canastota
Valerie A. Finster - Blossvale
Joseph A. Flansburg - Honeoye Falls
Kodi A. Frank - Sidney
Ryan Gerald Frick - Utica
Shizuka Fukushima - Japan
Jeanette A. Furbeck - Cicero
John R. Gaff - Utica
Mallory A. Galiulo - Utica
Roman Garasymchuk - Whitesboro
Anthony Gerardo - Utica
Sorya Ghulam-Rabani - Utica
Michael S. Gray - Liverpool
Robert W. Greene - Rome
Lorraine G. Guertin - Oriskany
Irina V. Guseva - Utica
Christopher K. Haar - Bridgewater
Adnan Halkic - Utica
Robert V. Halpin - Utica
Jessie M. Harrington - Old Forge
Darren P. Hatch - Rome
Etta M. Head - New Hartford
Eric E. Herrera - Utica
Kelly A. Higgins - Rome
Elizabeth Hillier - Utica
Nancy A. Hirschey - Boonville
Jeffrey M. Hogan - Utica
Ronald H. Hollenbeck - Sauquoit
Jason D. Holmes - Rome
Matthew T. Horan - Utica
Samantha A Horne - Ohio
Randall W. Horne - Waterville
Najla Hrustanovic - Utica
Daniee R. Hurlbert - Sauquoit
Alicia N. Ingalls - Verona
Alicia C. Irwin - Cold Brook
Sayaka Ishida - Japan
Maria Ishimoto - Japan
Kumiko Ishiwatari - Japan
Matthew J. Jadick - Herkimer
Laura E. Jandreau - Waterville
Jessica Jeff - New York Mills
Russell G. Johnson - Poland
Laura M. Jones - Rome
Amanda A. Jorgensen - Utica
Kari A. Kabot - Marcy
Nicole E. Kalnicki - Rome
Steve S.O. Kana Mbazo - Utica
Galina Karpova - Utica
Anatoliy Karptsov - Utica
Kesha A. Kasprzyk - Oriskany
Chamille A. Kastler - Pierpont Manor
Yuki Kato - Japan
Carmen A. Keane - Rome
Kazuyoshi Kida - Japan
William J. Kiernan - Morgan Hill - Cal.
Noelle M. Kissel - Sauquoit
Yukiko Kiyono - Japan
Michael V. Klepadlo - Rome
Song Shin Ko - Japan
Heather P. Kowalski - Whitesboro
Kamila I. Krakowiak - Utica
Lori A. Kunkle - Westernville
Stephen Kurtelawicz - New Hartford
Mayumi Kusano - Japan
Na Kyi - Utica
Dawn M. LaGuerre - Utica
Kimberly R. Lane - New Hartford
Bruce D. Langley - Ava
Scott G LaQuay Sr. - Ava
Dana M. Laribee - Utica
Maxim Lashchuk - Utica
Andrew P. LaShure - Utica
Karen L. Latour - Utica
Nicole Ann Lawrence - Marcy
Mi Y. Lawson - Cold Brook
Jonathan B. Lee - Westernville
Sung Jun Lee - Rep. of Korea
Michael D. Lenaghen - Rome
Stephen E. Leuthauser - Sauquoit
Rachel E. Leverett - St. Johnsville
Terrence B. Lipinski - Utica
Matthew G. Lomeo - Utica
Stephanie D. Long - New Hartford
Ana M. Lugo - Utica
Jesse D. Lynch - Camden
Eric S. Madison - Herkimer
Erinn L. Magin - Rochester
Lila A. Magliocca - Rome
Stephen M. Mallaber - Leicester
Kerry Maloney - Utica
Leyla H. Mametova - Utica
Alyssa E. Manion - West Winfield
Justin M. Manning - Rome
Jeremy D. Marcouiller - Remsen
Jennifer A. Martin - Forestport
Jordan M. Matteson - Madison
Thomas J. McOwen - Marcy
Tiffany Medeiros - West Edmeston
Desiree A Mendoza - Rome
Thomas J. Metauten - Ohio
Jordan E. Mierek - New Hartford
Lisa A Miller - New Hartford
Trisha L. Miller - Adams Center
DeAnna M. Molanare - Frankfort
Thomas S Monaghan - Sauquoit
Ricky David Mulvaney - Camden
Maria C. Murad - New Hartford
Ayaka Murakami - Japan
Kaori Naka - Japan
Katrina A Narolis - Rome
Joshua M. Nassif - New York Mills
Tram B. Nguyen - Vietnam
Catherine A. Noble - West Edmeston
Michael J Norman - Rome
Kelly A. Nulty - Utica
Sara P. Obernesser - Clinton
Miho Ohara - Japan
Thomas Jay O'Hern - Camden
Andrea R. Olney - Westernville
Debra A. Osborne - Oneonta
Martin Osilovsky - Utica
Genadiy Ostapuk - Newport
Richard Fred Outtrim - Hunter
Eric M. Palmer - Utica
Jason M. Pantke - Sherrill
Joseph J. Pawelek - Whitesboro
Samantha A. Pelton - Rome
Lauren N. Penc - Utica
Calla M. Perrilloux - Rome
Karona Pich - Utica
Tatjana Pisanova - Utica
Sharon A Pleeter - Frankfort
Jacob D. Plumley - Taberg
Magdalena B. Pociecha - Rome
Misty Greene Portner - Camden
Jose Prats - New Hartford
Cassandra M. Puglese - Whitesboro
Karen L Quattro - Rome
Ryan T. Quick - Scotia
Michelle R. Rahn - Clark Mills
Sarah Rasouli - Utica
David Razzano - Rome
Andrew A. Rechsteiner - Clinton
Rebecca L. Reid - West Winfield
Daniel R. Reidy - Camden
Richard W. Reynolds - Oriskany Falls
Meredith H. Ricci - Utica
Nicole M. Ricker - Frankfort
Amanda L. Rinaldo - Rome
Haris Rizvanovic - Utica
Jessica R. Robenski - Remsen
Jennifer M Roberts - Barneveld
Ryan W. Roberts - Blossvale
Bonnie J. Rogers - Rome
Earl W. - Romer - Ilion
Deborah A. Royce - Camden
Lindsay M. Ruckel - Deerfield
Danielle Marie Russell - Rome
Ramiza Sabanagic - Utica
Joseph P. Salamy - Utica
Amy M. Samson - Boonville
Matthew J. Santucci - Whitesboro
Luann T. Sardelli - Remsen
Peter A. Scalise - New Hartford
Raymond A. Scaramuzzino - Utica
Jaycie R. Schiener - Arcade
Bonnie L. Segit - Fly Creek
Theodore A. Sergott - Utica
Kayla E. Shaut - Vernon
Russell E. Sheldon - Ilion
Abriel L. Shephard - Clayville
Andrew D. Shepherd - Oneida
Megan Shlotzhauer - New Hartford
Jonathan P. Sigmund - Deansboro
Virginia B. Slone - Boonville
Steven T. Smith - Elmira Heights
Joseph J. Snyder - Boonville
David R. Soja - Whitesboro
Vladimir I. Sokol - Frankfort
Gina L. Sorrell - Rome
Rano Sou - Utica
Daniel E. Stacks - Utica
Christopher S. Stefanec - Ilion
Michael Stewart - Dolgeville
Kenny R. Stover - Vernon
Sheryl Diane Stressel - New Hartford
Leanna R. Sullivan - Boonville
Rocco D. Suppa - Utica
Sarah E. Sydoriw - Clinton
Beatrice A Tarbania - Rome
Ryan D. Taylor - Hinckley
Jessica A. Thaler - Clinton
Kara E. Thomas - Schenectady
Nicole R Thomas - Oneida
Jennifer L. Thompson - Rome
Benjamin W. Tibbitts - Clinton
Joshua W. Tines - Rome
Ava N. Tomaino - Utica
Nicholas L. Torres - Utica
Alicia N. Toti - Utica
Chinatsu Tsukada - Japan
Jennah M. Turner - Franklin Springs
Sara K. Tuthill - Verona
Thomas S. Urtz - Verona
Kathryn M. Vail - Cleveland
Jon E. Vander Pyl - Rome
Mark A. Varano - Rome
Vladimir B. Velasco - Utica
Iryna Viktarovich - Utica
Jennifer M. Voci - Rome
April R. Vroman - Utica
Adam D. Wallis - Rome
Richard M. Walter - Oriskany
Zheng Wang - Rep. of China
Jonathan J. Ward - Mohawk
Brian K. Ward - Durhamville
Joshua M. Ward - Rome
Richard C. Warner - Vernon
Kevin G. Warren - Babylon
Jennifer M. Wengert - Utica
Lindsey E. Wheatley - Newport
Aaron S. White - Canajoharie
Craig L. Wightman - Richfield Springs
Johanna J. Wilcox - West Winfield
Amy R. Wilcox-Bonsie - Earlville
Jessica L. Wilczek - Utica
Kurt S. Williams - Whitesboro
Zachary A Willson - Vernon Center
Alice A. Wines-DeNigro - Utica
David M. Wing - Utica
Jackie D. Wishart - Rome
Molly A. Wiswell - Richfield Springs
Jennifer A. Wolak - New York Mills
Craig J. Woodworth - Perry
Emily L Worden - Beaver Falls
Terry L. Wormuth - Utica
Thaddeus C. Wronka - West Winfield
Michele M Yaddaw - Westmoreland
Ayaka Yamada - Japan
Peter Yodice - Rome
Eric B. York - Camden
Robert O. Yousey - Rome
Joseph J. Zabek - Whitesboro
Oksana Zhushma - Utica
Tammy A. Zimmer - Clayville

Vice-President's List

Kathryn A. Adams - Rome
Amanda M. Adkison - Brookfield
Alison H. Agavanakis - Amherst
Nene Akighir - Utica
Tamara L. Ano - Sherrill
Matthew E. Applebee - Blossvale
Michael C. Arcuri - Utica
Tanya Maria Arcuri-Gout - Newport
Edward B. Arena - Rome
Suliat O. Badaru - Utica
Brian E. Baker - Verona
Melissa I. Barczak - Great Valley
John A Baris - Utica
Jennifer Barretto - Utica
Merisa Becirevic - Utica
Kristen M. Beckwith - Camden
Kevin R. Besler - Utica
Anthony J. Bottisti - Amsterdam
Kimberly E Braunlich - Barneveld
Julianne E. Breen-Carney - Turin
Jennifer A. Brennan - Oneida
Matthew D. Briggs - Sauquoit
Thomas F. Brockett - Sauquoit
Darlene Marie Brunet - Whitesboro
Frederick R. Bruzzese - Utica
Christopher L. Bryan - Johnstown
Michael A. Bucciero - Utica
Adam D. Bult - Schodack Landing
Bradley J. Burnett - Brookfield
Amber L. Butler - Frankfort
Bianca R. Cammarer - Frankfort
Gary R. Cartier - Middleville
Caitlin M. Cassidy - Remsen
Traci A. Chandler - Warsaw
Stephanie N. Chard - New Hartford
Heidi Y. Cheung - Utica
Alicia M. Cleary - Rome
Nathan T. Cole - Rochester
David J. Collea - New Hartford
Dominick A Colucci - Utica
Christopher David Cook - Rome
Robyn E. Coufal - Vernon
Heather M. Critelli - Clark Mills
Catherine E. Crossway - Verona Beach
David J. Culbertson - Rome
Robert R. Cutright - Utica
Ryan A. Dangler - Westmoreland
Joshua R Darrow - Poland
Ashley R. DelMedico - New Hartford
Aaron P. Deming - West Winfield
Thomas J. DePault - Blossvale
Alyssa N. DeSimone - Sauquoit
Timothy P. Destito - Rome
Jing L. Dlugosz - Lowville
Megan A. Domser - Utica
Tamara V. Donchuk - New York Mills
Nancy J. Doyle - Clinton
Benjamin J. Driscoll - Utica
Grant W. Drumgold - New York Mills
Joseph A. Duda - Rome
John M. Duddleston - Rome
Kenneth M. Dudeck - Rome
Andrew M. Dymond - Marcy
Joshua P. Eckman - Oneonta
Eric E. Eggan - Boonville
Simon P. Eisenbach - New Hartford
Brittany N. Eller - Oriskany Falls
Christopher W. Elsaesser - Vernon
Eric J Elsenbeck - New Hartford
Nicole Esposito - Utica
Ashley L. Fasolo - Utica
Thomas A. Fedor - New Hartford
Jessica J. Finster - Lee Center
Amanda M. Flisnik - Marcy
Nicholas R. Fragnoli - Scotia
Megan A. Franz - Rome
Mizuho Fujinami - Japan
Anthony R. Garito - Lowville
Benedict Gasser - Cleveland
Gina Graniero - Clinton
Ashley M. Gray - Rome
Amber M Guggi - Rome
Melissa Hallenbeck - Rome
Russell Neil Halwig - New Hartford
Ryan J. Hand - Whitesboro
Asia M Harris - Utica
Yvonne K. Harvey - Barneveld
Allison L. Helmer - Whitesboro
John A. Henry II - Verona
Kimberley Lynn Hertweck - Camden
Hayato Hidaki - Japan
Daniel J. House - Rome
Debra S. Huebner - Yorkville
Michelle J. Hurtienne - Utica
Abigail L. Jenkins - Stittville
Jessica K. Jenkins - Staten Island
Lindsay K. Jewell - Corning
Natasa Joldic - Utica
Robin L. Jones - Rome
Babette L. Jones - Waterville
Brenton T. Joy - Oneida
Kenan Jusupovic - Utica
Elena S. Kaveshnikova - Utica
Kandice D. Kendall - Rome
Stephanie A. Kennedy - Cleveland
Jeremy S. Kepner - Rome
Shinano Kichishima - Japan
Ki Wook Kim - Rep. of Korea
Reed A. Kinderman - Whitesboro
Jay K. Kippen - Rome
Trevor D. Kirch - Camden
Clarissa A. Kirkham - Munnsville
Marie Kitada - Japan
Max D. Klein - Rome
Kayli V. Knapp - Clinton
Stephanie E. Koch - Yorkville
Vahid Kostic - Utica
Sabrina A. Kowalski - Camden
Takanori Kuwahara - Japan
Susan M LaGray - Utica
Ji Ho Lee - Rep. of Korea
Yeon Joo Lee - Rep. of Korea
Kendall G. Lemon - Lee Center
Domenico A. Leone - Sauquoit
Keith R. Letky - Plattsburgh
Lynette Denise Libby - Rome
Damean J. Long - Utica
Jane E. Loucy - Sherrill
Phuong A. Luong - Vietnam
Phillip J Mackes - Herkimer
Ashlee E. Macoomb - Stittville
Matthew J. Madia - New Hartford
Andrew D. Madonia - Rome
Chin Hung Man - Hong Kong, China
Alexander A. Mancino - Marcy
Thomas D. Manning - New Hartford
Sarah N. Matt - Canastota
Laura E. McCambley - Sauquoit
Ryan C. McEleney - Glenville
Sam J. Mead - Mohawk
Ahmedin Mehmedovic - Utica
John C. Meyers - Deerfield
Alena Mikhailouskaya - Marcy
Laura E. Miller - Oneida
Danielle M. Miner - Binghamton
Briana M. Miner - Rome
Tomoyo Miyaushiro - Japan
Lindsay A. Mogle - Clinton
Richard A. Mucurio - Frankfort
Myron A. Murph - Utica
Brittany M. Murray - Holland Patent
Edin Music - Utica
Martin M. Ofalt - Holland Patent
Michael S. Orsomarso - Utica
John Joseph O'Sullivan - Sauquoit
Tiffany M. Ovieda - Rome
Ashley L. Owen - Utica
Jillian M. Petrie - Oneida
Logan M. Petrie - Westdale
Helen J. Petroski - Rome
Sara M. Pick - Westmoreland
Tyler A. Prespare-Weston - Canton
William J. Price - Clayville
Natalya Prilutskaya - New York Mills
Danyelle R. Puleo - Rome
Audrieanna E. Raciti - Frankfort
Kelly L. Rider - Utica
Christopher L. Rizzo - Utica
Hope M. Robinson - Clayville
Valerie M. Ross - Rome
Amber D. Rudwall - Cassville
Stacie E. Safford - Utica
Zulfo Satrovic - Utica
Mary E. Schachtler - Utica
Gretchen W. Scheible - Holland Patent
Jennifer L. Schrider - Holland Patent
Scott A Seidel - Lee Center
Kristen L. Shortt - Frankfort
Yevgeniy Sidorevich - Utica
KayCie D. Simmons - New Hartford
Sarah E. Simpson - Herkimer
Rudolf W. Smith - Stuyvesant
John P. Smith - Rome
Sara B. Smith - Rome
Eric M. Springer - New Hartford
David M. Sroka - Rome
Julien K. St. Aubin - Johnstown
Caitlin M. Stanton - Lowville
John C. Starczewski - New Hartford
Christopher J. Stevens - Whitesboro
Marisa Stewart - Marcy
Lorinda A. Strawn - Utica
Kristen L. Strife - Utica
Kevin C. Sullivan - Sherrill
Andrew J. Sullivan - Utica
Julie M. Sweeney - West leyden
Mitra M. Tayefeh - Rome
Jesse D. Tranvaag - Maryland
Vasiliy Tur - Utica
Robin E. Turk - New Hartford
Julia M. Turner - Barneveld
Jamie L. Tuttle - Sauquoit
Vitaly Umanov - Utica
Stephanie K. Unruh - Cleveland
Eric M. VanDreason - Sherrill
Robert C. VanPelt - New Hartford
Rosa I. Viggiano - Utica
Karl P. VonPackal - Clinton
Shane P. Waldron - Duanesburg
Ryan S. Warner - Verona
Kayla M Warshal - Clark Mills
Eliza H. Weaver - Waterville
Gabrielle J. Wilkie - Rome
John D. Williams - Rome
Michael A. Wilson - Holland Patent
Kendall M. Wilson - Rome
Gregory P. Winn - New Hartford
Reanna L. Worden - Rome
David P. Yager - Barneveld
Steven M. True - Utica