skip to main content


News & Releases

MVCC's Class of 2012

MVCC’s December 2011 Graduates:

Albany: Naoko Kubomura
Alexandria: Neima M. Ahmed
Ava: James J. Belfiore, Jamie L. Burgdorf
Baldwinsville: Caitlin R. Staple
Barneveld: Brandon N. Klossner
Blossvale: Corinne M. Belcastro, Francis Robert Lust Sr., Jacob W. Ruzanski
Boonville: Ashley I. Andre, Brian C. Crolius, Cassandra J. Eckhardt
Broadalbin: Robert Haugaard
Bronx: Wanda L. Llins
Burlington Flats: Ryan A. Giordano, Michael G. Shillieto
Camden: Nathan D. Bianchi, Crystalanne M. Boncella, Kristin M. Brown, Amanda J. Confer, Dennis J. Kowalski Jr., Jason A. Madonia, Misty Greene Portner
Canastota: Michael A. Campanaro
Cape Coral: Celeste L. Wymes
Caracas: Felix Perez Jordan
Clark Mills: Brian G. Evans
Clifton Park: Joshua M. Garguilo
Clinton: Sara S. Brockett, Andrew R. Clark, James Sidman Mintonye, Robert J. Prody Jr., Matthew R. Schreppel
Cold Brook: Danielle J. Greiner, Samantha-Ann K. Vertucci
Corona: Leandro R. Blanco
Deansboro: David D. Clark, Russell A. Nattress
Deerfield: Anthony F. Cucci
East Schodack: Carmen A. Villanueva
Elmira: Louis Danny Knight
Fort Plain: Christopher J. Gattman
Frankfort: Ryan S. Niznik, Alyssa C. Sacco, Kelly J. Staring, Brittany N. Vanderhoof
Fulton: Jordan A. Spier
Herkimer: Evan T. DeLude
Hilton: Brad H. Menear
Holland Patent: Ashley A. Heinrich, Maria N. Zak
Ilion: Matthew D. Maloy, Collin J. Rostohar, Michael J. Thomas
Jamaica: Constance R. Ricks
Keene: Andrew J. Murphy
Lee Center: Jessica Luczak, Douglas Nickerson
Little Falls: Jared M. Scanlon
Manlius: Matthew V. Lashomb
Marcy: Steven E. Barnes, Jeffrey W. Lorraine, Tatyana Montik, Paul Richard Scott, Nathan A. Sharpe, Katy A. Tutuska
Mexico: Michael J. Williamson
Mount Vernon: Tres Roberts, James F. Slater
Munnsville: Thomas M. DeFrancisci, Brooke L. Rood, Daniel R. Tucker
New Hartford: Jeffrey A. Ball, Sado Korman, Debra Lynch, Kristin L. Miller, Patrick E. Murphy, Nikita K. Patil, Paula A. Tyree
New York: Taylor Addison
New York Mills: Darian D. Decker, Judith E. Lyle, William M. Nelson
Newport: Lisa A. Pomichter
Oneida: Kenneth C. Martin, Erika L. Newton, David R. Relyea, Andrew J. Teague
Oriskany: Matthew M. O’Donnell
Oriskany Falls: Victoria L. Muth
Otego: Rebekah L. Spring
Pelham Manor: Adrian L. Rivera, Andrew F. Rossini
Remsen: Brent M. Williams
Rome: Amber L. Begor, Kaitlyn A. Benedict, Thomas E. Blasone, Brett Patrick Cahill, Jennifer L. Calandra, Leslie A. Christoferson, Laura E. Combs, John A. Conley, Stephanie D. Cox, Ryan P. Crever, William E. Deyo-Orlowske, Randy W. Emlin, Matthew W. Faffley, Samantha A. Gleba, Cynthia A. Hert, Jennifer A. Hurst, Hillery D. Hylla, Christina M. Lamascolo, Anthony F. Lomazzo, Marissa A. Louis, Ronald L. Miller, Ann M. Nelson, Monica Nouvong, Kaley C. O’Dell, Megan L. Pazdur, Stephanie S. Piatkowski, Elisha R. Presser, Lori L. Reno, Bobby L Richardson, Tina M. Riegler, Kiersten M. Sanzone, Laurie A Smith, Cory A. Sprague, Matthew D. Terry, Anthony T. Varano Jr., Gerald E. Webber, Ryan J. Yaddow
Sauquoit: Paul M. Brockett, Harrison E. Clarke, Kayla M. Graff, Austyn K. Hauck, Steven Martin Jr., Sara M. McCambley, Karla M. Reilly
Sherburne: Todd C. Fowlston
Sherrill: Katie L. Bryerton
St Johnsville: Sherri L. Kraft
Syracuse: Collise Ray, Chernard L. Williams
Taberg: Ross A. Nobis, Angela L. Osborne, Reanna L. Worden
Tokyo: Daiki Suzuki
Turin: John H. VanLieu
Unadilla: Brandi J. Gregory
Utica: Shamsa M. Ahmed, Mustafa Ahmetovic, Kayla M. Almond, Nying Aye, Brian J. Bankert, Anthony P. Bianco, Darnell L. Brice, Justino S. Cardoza, Sajra Cemer, Valeriy N. Chopko, Willie C. Cull, Clifford DeRosia, Nicole A. DeTota, Nicole F Donato, Sara E. Edwards, Jose R. Espada, Azra Ferkic, Theresa J. Goldsmith, Katherine A Golowski, Alyssa M. Grimaldi, Jasmine M. Hawkins, Sulejman Jasarbegovic, Jory L. Lazore, Amanda R. Learnard, John L. Magistro, Frank P. Marrotta Jr., Ronald Metz III, Kyle D. Millington, Andrew Ryan Morse, Ngoc Tuyet T. Nguyen, Alyssa F. Paciello, Iryna Y. Pashkevich, Adeline E. Patterson, Brian M. Paul, Tatyana Pavlova, Rachel A. Peck, Joseph F. Perrotta, Michelle L. Peters, Kristen M. Phillips, Ron W. Raymer, Blaise A. Redmond, Andrew S. Reppel, LaToya H. Richardson, Ariel M. Rodriguez, Sasha Rodriguez, Vanneat Say, Katrina E. Skowron, Alma Sljivo, Kathleen A. Smith, Paw Ser Soe, Ivan I. Stadnik Jr., Nadia Stashenko, Peter J. Stolarczyk, Tammy L. Thackrah, Angela Marie Tiffany, Paris M. Ules, Amanda L. Wadsworth, Jonathan S. Washington, Edis Zalic
Vernon: Robert E. Samson, Courtney Shaut
Verona: Bethany A. Boyson, Gail M. Cathers-Thomas, Lindsay E. Pallas
Waterville: John A. Maine
West Leyden: Jeremy G. Youngs
West Winfield: Katie A. Daley
Westernville: Tammie R. Jenkins
Westmoreland: Walter Zarnoch III.
Whitesboro: Christopher M. Bowdish, Alexander G. Browne, Yury Brutsky, Jena J. Delgado, Bethany R. Humphrey, Richard K. Kowalski, Yvonne Marie Reilly, Kyle A. Robertson,  Nicolette L. Sack, Jeremy A. Schor, Daniel P. Schug, William L. Slawson, Richard D. Smith
Yorkville: Joseph A. Starowicz

MVCC Spring 2012 Graduates:

Ajah, Lagos State: Olayinka Odede
Bayonne: Sean Carney
Albany: Natalya Verenich
Ava: Courtney Foll, Michael Marcinkowski, Brittany Webb
Bainbridge: Scott Cardozo
Baldwinsville: Matthew Donnelly
Barneveld: Kimberly Delaney, Matthew Handzel, Zachary Handzel, Trupti Patel, Peter Zumpano
Blossvale: Tracy Baker, Jacklyn Bakken, Marissa Blowers, Justin Brantis, Zachariah Reed, Rachel Seymore
Boonville: Anna Alger, Brian Crolius, Symantha Denslow, Sarah Glouse, Kathrine Hollinden, Katie Kessler, Kaden Platt, Kevin Williams, Glenn Jackson
Brockport: Joseph Langford, Michael Menear
Bronx: Eric Adu, Emilio Colon, Jessica Roddy
Brooklyn: Melissa Buisson, Henry Auyeung, Dwayne Tobin, Nicholas Marcano
Brooktondale: Paul Mulks
Camden: Christopher Birmingham, Laurence Caldwell, Richard Conway, Kaitlyn Cordell, Cassandra Dow, Jessica Gerrard, Jill Halsey, Kimberly Hughes, Kelli Learned, Sara Littler, Melissa Martin, Allison Meyers, Kyle Mitchell, Jordan Nichols, Lisa Oatman
Camillus: Jessica Gregory
Canastota: Danielle Carroll, Kannah Casler, Chelsea Hopkins, Jennifer McNally, Kaylee Nodine, Mary Russo, Rachel Tornatore, Jamie Winchell, Maizie Zamlowski
Canton: Erik Howard
Cassville: Courtney Holtham, Michael Huey, Emmett Loori, Yelena Tarasevich
Cazenovia: Amanda Dunham
Chadwicks: Jordan Giannatelli, Marissa Mundrick
Chazy: Victoria Reynolds
Cicero: Jeanette Furbeck
Clark Mills: Priscilla Paluck, Teresa Tyrrell
Clayville: Katlyn Lenard, Justin Sterling, Angela Zhushma
Cleveland: Stacey Bristol, Brian Dumigan
Clifton Park: Wallace Turner
Clinton: Jennifer Bertini, Matthew Brown, Michael Brown, Zachary Calidonna, Jeffrey Feuling, Mitchell Grisham, Marina Gudnaya, Dmitriy Gudnyy, Kayla Harvey, Darrell Hogan, Jenna Ingalls, Stacy Lanpheare, Michelle Procanick, Caitlin Ricci, Renee Riffle, Laura Verminski, Robert Walsh, Clarissa Ward, Jeffrey Warner, Timothy Waters
Cold Brook: Chelsea Burt
Constableville: Janel Webster
Cooperstown: Christopher Bukovsky
Deansboro: Esther Caldwell, Elizabeth Climer, Travis Lallier
Deerfield: Tyler Connolly, Irma Rizvanovic, Nicole Salerno, Kyle Tovar, Kevin Witt
Delmar: Mary Copeland
Dolgeville: Dylan Balderston, Scott Hongo, Kimberly Maida
Durhamville: Loreen Collins, Kaleigh Dixon, Randall Roberts
Earlville: Judy Azud, Carole Kane, Kory Rice
Fly Creek: Bonnie Segit
Fort Plain: Tabitha Egnor, Cody Lawson
Frankfort: Joslyn Arena, Jordan Bronson, Tara Carter, Angela DeLuca, Kevin Dundon, Andrea Faccioli, Audrie Gorman, Justin Keator, Sara McDonald, Jaclyn Orsino, Alexander Petrushenko, Daniel Salvaggio, Jennifer Schmidt, Alina Silchuk, Jeremy Tucker
Fulton: Amanda Emmons, Abbey Wardhaugh
Geneva: Joshua Jolly
Glenfield: Richard Rhone, Daniel Slifka
Gloversville: David Casey, Alexandria DeFilipps
Halfmoon: Stephen DiCaprio
Hamilton: Breanne Galler
Hancock: Zachary Miller
Hartwick: Edmond Marchi
Herkimer: Tracy Allen, Ashley Grube, Paul Grubner, Rebecca Lasher, Jeffery Montana, Kelsee Sperry, Grigory Verenich
Hinckley: Valerie Laubenheimer
Holland Patent: Konrad Armitage, Brittany Blair, Samuel Caldwell, Meghan Carpenter, Tanya Como, Samuel Connors, Cody Davis, Jacqueline Dow, Janelle Ficchi, Devin Hladun, Chelsea Hoffman, Vincent Pellizzi
Hubbardsville: Brandon Kelly
Hunter: Richard Outtrim
Ilion: Justin Bennett, Annmarie Bleaking, Julie Bowen, Jennifer Gilbert, Ariel Gonyea, Saxxon Gonzalez, Timothy Scharett, Kyle Stephens, Christina Taft, Kerry Thomas, Samantha Vail, Sean Waszkiewicz, Lavinia Wilburn
Ithaca: Vanessa Long
Jamesville: John Coleman
Kirkville: Joycelynn Ferstler, Kylie Visser
LaFayette: Nicholas Wheeler
Latham: Lauren Calabrese, Brian Santoro, Nicole McElroy
Lee Center: Erica Stosal
Leonardsville: Daniel Howard
Little Falls: Jodie Ellis, Anne Mosher, Jennifer Patrick, Nathan Sammons, Darren Toy
Lowville: Eileen Calhoun, Meagan Daymont
Lyons Falls: Brittany Bourgeois
Madison: Anna Mickle
Manlius: Margaret Burns
Marcy: Frank Brigano, Jordan Card, Christopher Cox, Kari Craig, Amanda Fields, Kathleen Gray, Joseph Guba, Lana Kozakevich, James Kresa, Jacob Manley, Miriam Murad, Jacob Rahn, Kathryn Raynor, Kevin Smith, Joshua Szot, Katy Tutuska, Cristina Wendt
Martinsburg: Morgan Rook
McGraw: Eric Ralyea
Medford: Gerald Holmes
Middleville: Robert Murphy
Mohawk: Justin Brouillette, Shannon Campione, Sarah Johnson, Shawn Lockwood, Melissa Meeker, Risleigh Roche
Munnsville: Lauren Houseman, Breanna Marshall, Rebecca Relyea, Trisha Wilson
N. Syracuse: Angela Wonoski
Nassau: Brian Sitcer
Nelliston: Evan Yacowenia
New Berlin: Jamie Rifanburg
New Hartford: Natalie Alberry, Kimberley Berg, Rhiannon Butler, Rany Chea, Robert Cooper, Hector Cordero, James Drake, Sara Dreimiller, Genevieve Dzialo, Alison Fontana, Abby Giannatelli, Amanda Hernon, Ashley Holbrooks, Marina Joseph-Lebedeva, Valerie Kane, Tamara Kolupa, Craig Korycinski, Jessica LaGrant, Nicole Madia, Michael Miglietta, Thomas Miglietta, Douglas Raineri, Sara Reale, Brittany  Reynolds, Anthony Ross, Christine Salie, Vincent Semeraro, Randy Shephard, Abigail Tompkins, Amanda Visalli
New York: Takeem Marshall, Danielle Baker-Simon
New York Mills: Daowd Al-Mula, Philip Lindhuber, Ryan Scott, Sierra Snoddy, Douglas Timian, New York Mills
Newport: Andrea Helmer, Alexander Maxwell
North Bay: Darrin Smith
North Chili: Tracy Fraser
Northville: Joshua Ostrander
Norwich: Kayla May
Norwood: Seth Clark
Ohio: Rebecca Taylor
Old Forge: Jason Perkins, Lauren Rodriguez
Oneida: Todd Callahan, Raiann Fazekas, Megan Havener, Cory Jones, Jeffery Kimball, Stacy Klish, Keith Mottley, Garrett Mutz, Michael Oeinck, Sasha Pina, David Watson, Christopher Zeko
Oneonta: Matthew Struckle, Lisa Wikoff-Finney
Oriskany: Jose Ruiz Trejos, Joseph Bar, Amanda Beyer, Robert Burns, Michael Diskin, Jamie Fall, Brittani Gauthier, Joshua Lamb, David Lyubezhanin, Jared Marshall, Matthew O'Donnell, Richard Phelps, Kristen Pratt, Bryan Rothdiener
Oriskany Falls: Jason Eastman, Shannon Ruane
Otego: Theresa Guardiano
Parish: Paul Brissette
Philadelphia: Frederick Watson
Piseco: Robert Fish
Poland: Pamela Neff, Kimberly Olejarczyk
Port Jefferson Statn: Anthony Marcellino
Port Leyden: Leslie Lehman, Emily O'Brien, Brandon Smith
Queens: Charlotte Williams
Ransomville: Allan Wills
Remsen: Ian Becker, Patricia Freeley, Catherine Greenfield, Ashley Hoffman, Crystal Miranda
Richfield Springs: Zack Pecenak
Richmond Hill: SM Zubair
Rochester: Shamar Johnson
Rodman: Warren Ratliff
Rome: Seth Abel, Joseph Acquasanta, Casey Allen, Jonathan Barden, Anthony Barretta, Danielle Bator, Brandon Bentley, Christa Bevilacqua, Mark Blackburn, Nicholas Bontempo, Marnie Burch, Jason Calandra, Jessica Carman, Eric Corcoran, Daniel Cretaro, Abigail DePaul, Andrew Dillman, Krystal Drake, Michelle Eakin, Santino Emmanuele, Nicholas Facciolo, Bobby Fox, Kimberly Fredericks, Gina Fuco, Irina Germanovich, Bethany Gray, Megan Gressel, Melissa Gulick, Josef Hall, Dain Heath, Karla Heinrich, Sydney Hilderbran, Andrea House, Kasandra Jardines, Hannah Johnson, Kristen Konight, Matthew Kosowski, Amber Kotary, John Krainik, Timothy Lee, Joy Lomazzo, Megan Lyman, Annemarie MacDonald, Craig Maret, Jennifer Marolf, Jeffrey Mastrogiovanni, Brian Matt, Alexandra McMay, Mason McNichol, Sage McZeal, Samantha Merithew, Casey Merry, Jill Messineo, Diana Millick, Jennifer Monroe, Lara Murphy, Alfred Peck, Brandon Price, Dulcey Przylucki, Bennett Quigley, Tracy Ranaudo, Justin Reid, Aaron Rogers, Sonya Rolland, Lisa Russell, Emeretta Rutty, Kylee Slocum, Kayla Smith, Mark Eugene Southard, Joseph Stanton, Donna Stevener, Jenny Stone, Dale Sumner, Anthony Suslik, Patrice Taurisano, Brianna Torres, Michele Trophia, Kathy VanderVoort, Cortney VanDresar, Benjamin Warner, Jacklyn Welch, Sharon Westcott, Donnie Wilkinson, Melissa Williams, Elizabeth Wise, Cassandra Witzigman, Rachael Yeater, Michelle Meyers
Sauquoit: Anthony DiNitto, Kaitlyn Koscinski, Candice Maggiolino, Amanda Miller, Michelle Odin, Dustin Seymour, Courtney Stern, Michael Welch, Alicia Wheelock
Sherrill: Christopher Beal, Deborah Havener, Heather Niles, Amanda Ross, Allison Sansone, Michael Scheuerman
Sidney Center: Patrick Barriger
Skaneateles: Elaine MacLachlan, Donna Porter
South Salem: Alejandra Giler
St. Johnsville: Kristina Kerzic
Stittville: Ronnie Fox, Craig Schmadel, Stephanie Wilson
Stratford: Todd Rachon
Sylvan Beach: Bradley Inman
Syracuse: Jose Huertas, Danielle Mathis
Taberg: Daniel Douglas, Larry Jewell, Jessup Lewis, Lindsay Marsh, Kylee Simpson, Kelsey Sweatman, Brianna Waller
Utica: Amanda Ackerman, Mabel Agyei, Aida Ahmetovic, Ryan Alesandro, Angalina Aniek, Santino Aniek, Angela Baker, Katrina Baker, Evgenia Baranova, Haris Begic, Anthony Bell, Shatoya Bell, Ronicka Brooks, Michael Buas, Ada Buco, Matthew Buffa, Brian Bumbolo, Julianne Burgess, Alyssa Calabrese, Nicole Caramadre, Amanda Casaletta, Samir Cavrk, Gracy Charles, Evan Colon, Kelly Comeskey, Elvis Covic, Christopher DeGrace, Allisyn DiNitto, Alison Diodati, Braco Dizdarevic, Sahid Dizdarevic, Aida Djozo, Senad Duric, Sam Ezekisoe, Celeste Ferguson, Michael Fernandez, Tiffany Findlay, Bryan Forte, Justine Fragetta, Lakesha Gaffey, Timesha Gaines-Parker, Rafaelina Garcia, Laqueshia Goff, Arianna Graziadei, Amanda Green, Belkis Guillermo, Arica Hamo, Atika Hassan, Alicia Heath, Selvedin Heljic, Matthew Hensel, Wendy Hickey, Hoa Hoang, Judee Horace, Aleksandra Ignatchuk, Rasim Ikeljic, Natalya Ilyuchyk, Lauren Jarvis, Brandon Jones, Fikreta Karajic, James Kelly, Cheikh Khouma, Emily Kowalczyk, Danielle LaScala, Aleksandar Lazic, Raisa Litvinchuk, Tatyana Litvinchuk, Heather Lucero, Dominic Matt, Vanette Mattis, Tara Mcclusky, Jasmine McGrew, Adela Mehanovic, Abedin Mehmedovic, Hana Meyers, Ralph Molu, Lineda Moncoeur, Joseph Montanaro, Lyudmila Morgun, Merisa Muhic, Anita Muric, Anita Nadarevic, Tai Nguyen, Munira Omercevic, Jasmina Omerspahic, Sonia Opiani, Francesca Orsomarso, Anel Pajazetovic, Kiyomi Pearson, Sandra Phillips, A. Pit, Heather Platt, Melanie Przybyla, Jerry Pulice Jr., Joseph Raffuel, Fariba Razai, Cheryl Reed, Norman Rieth, Rose Robles, Ariel Rodriguez, Jennifer Ruffin, Emrah Sabanagic, Amanda Scholl, Lydia Seales, Oksana Sidorevich, Lanetta Soe, Sandy Som, Quita Veronica Sulon, John Tamba, Domenica Testa, Alyssa Vaeth, Jon-David Velletto, Christine Young, Dzemal Zagorica, Esma Zagorica, John Ziobro, Julia Allen, Melissa Balanean, Paige Baris, Warren Baynes, Alyssa Betrus, Devin Blake, Tamta Bolashvili, Cassandra Bradley, Kayla Brennan, Dina Brutskaya, Yelena Brutskaya, Emily Burns, Joseph Cappelli, Mary Ching, Nicole Conkling, Kevin Conley, Vanessa DeFazio, Matthew Deierlein, Laken DeSantis, Suvad Dizdarevic, Mary Donohoe, Antonio Dougherty, Jennifer Edick, Patrick Evans, Ashley Everhart, Dustin Farley, Amanda Farr, Cheryl Faubert, Charlene Fernandez, Joseph Ficchi, Antonio Fleming, Alyssa Fox, Antonio Garcia, Louis Garramone, Aleksei Germanovich, Shelbey Gerrer, Paul Giruzzi, Anthony Gobrick, Kristina Gray, John Greco, Ashley Grimaldi, Austin Hinton, Carolyn Igoe, Sarah Jaramillo, Nataliya Karptsova, Scott Lansing, Yevgeny Lavrov, Andrea LoParco, Ivan Lyon, Robert Mancuso, Nicole Manley, Katherine Matt, Shannon McFarland, Oksana Melobog, Amy Miller, Melissa Moffatt, Anna Montik, Anna Mroczek, Raelene Murray, Colleen Musa, Robert Nichols, Vincent Paul, Matthew Perritano, Scott Perritano, Svetlana Petrovets, Salvatore Piazza, Damare' Porter, Olga Potapchuk, Melissa Prest, Kaela Redmond, Sean Redmond, Danielle Reinhardt, Fediha Seferagic, Tatyana Sidorevich, Andrey Silchuk, Lucille Vaccarelli, Stuart Williams, Susan Young, Matthew Zotta, Laurie Sanders
Vernon: Matthew McElroy, Kathryn Strong, Brandon Wilcox, Heather Zimmerman
Vernon Center: Ryan Dungey
Verona: Robert Havener, Bethany Boyson, John Elerick, Shannon Merritt, Christopher O'Neill, Lindsay Pallas, Matthew Schultz
Verona Beach: Natalie DiRuzzo
Vestal: Nicodemus Vosburg
Walden: Angela DiPierro
Walton: Dakota Gray, Kelsey Patterson
Watervile: Jacqueline Busch, Shawna Gleba, Paula Thurston, John Vaughan
Watkins Glen: Kayla Barrett
West Eaton: Clem Collins
West Edmeston: Courtney Button, Joshua Haar
West Winfield: Amanda Nelson, Carrie Trevor, Autumn Wadsworth
Westdale: Raymond Hollibaugh
Westernville: Christina Born
Westmoreland: Jamie Garrow, Latisha Gary, Joseph Karas
Whitesboro: Hilary Althoff, Alec Brindisi, Veniamin Brutsky, Veronika Brutsky, Kari Conley, Nathalie Defayette, Alyssa DeFrank, Ashley Dorsino, Jessica Egresits, David Franklin, James Gaffney, Caitlin Gallup, Joseph George, Wendy Hake, Barbara Hoerle, Brian Jweid, Melissa Klein, James LeFever, Christopher LoConti, Sarah McMyler, Emily Miller, Sarah Myers, Raymond C. O'Connor, Paula Panzone, Shannon Phelan, Keith Raymond, Stephanie Rotondo, Nicolette Sack, Matthew Smaldon
Williamstown: Scott Stanard
Yorkville: Jamie Bastian, Megan Capuana, Cori Mootz, Joseph Spost, Erin Ulrich
Sialkot: Sulaiman Zaib
Vung Tau: My Ho
Yaounde: Ines Abega

MVCC Summer 2012 Graduates:

Bridgewater: Cortney Casanova
Bronx: Kristine Archevald, Norvia Valladares, Trisha Brefo
Burlington Flats: Michellie Henze
Cherry Valley: Lisa Guardi
Cleveland: Nicholas Raut, James Spier
Clinton: Elizabeth Clinch
Deerfield: Mikhail Stashenko
Earlville: Marissa Hill
Frankfort: Camille Bond, Amanda Hicks, Mark Liberatore, James Whittaker
Hamilton: Susan Corbin
Holland Patent: Joy Roberts
Ilion: Kerry Myers
Leonardsville: Eric Chilson
New Hartford: Idalis DeJesus, Robin Wingert
Oneida: Rebecca Rahauiser
Rome: Olena Korovaynyk, Tiffany Fedor, Karen Lee, Jennifer Lyman, Eileen O'Shaughnessy, Sheri Underwood
Sauquoit: Tahar Ayari, Jessica Goldstein, Jessica Goldstein
Scotia: Patrick Banach
Utica: Edisa Becirevic, Dominick Clark, Nicholas DiPierro, Lakesha Gaffey, Medisa  Hozanovic, Yuriy Lashchuk, Selma Merdanovic, Douglas Mondrick , Greta Pugh, Maribel Rosa, Nihad Rucic, Jennifer Vaeth, Elvira Veljacic, Raymond Bennett, Marina DeSantis, Michael Ducato, Lindsay Dutcher, December Htoo, Rashawn King, Tatyana Savilo, Jessica Rosato
Vernon: Joan Link
West Edmeston: Joshua Kupris
West Winfield: Natasha Rowe
Whitesboro: Melissa Beck, Katherine Larish
Yorkville: Stephanie Fyfe